W historii Polski nie brakuje ważnych i doniosłych momentów, które warto upamiętnić. Są także istotne dla narodu lub lokalnej społeczności osoby, którym powinniśmy oddać należny im hołd. Jak uczcić wydarzenie lub postać, aby pamięć o nich trwała przez lata?
Z pomocą przychodzą tu pamiątkowe tablice emaliowane. Zawieszone na budynku, w którym żyła, uczyła się czy urzędowała istotna dla nas osoba, będą przypominać o tym, jakie były jej dokonania. Przykładem niech będzie tu stworzony w Gdańsku „Szlak Wolności i Lecha Wałęsy” upamiętniający przywódcę NSZZ "Solidarność" i miejsca z nim związane. To dziesięć tablic emaliowanych umieszczonych na budynkach, w których Lech Wałęsa mieszkał, pracował, czy spotykał się ze związkowcami.
Władze Gdańska zresztą doskonale zdają sobie sprawę, że nie ma lepszej formy upamiętnienia znanych postaci niż właśnie tablice emaliowane. W ramach projektu, który ma za zadanie uhonorować osoby zasłużone dla miasta i jego historii, stworzona została seria emaliowanych owalnych tablic. Oddają one hołd między innymi m.in. Leopoldowi von Winterowi - nadburmistrzowi Gdańska w XIX w., Frankowi Meislerowi - twórcy pomników poświęconych Kindertransportom, czy średniowiecznej mistyczce - błogosławionej Dorocie z Mątów.
Tablice emaliowane znaleźć możemy również w miejscach, w których odbyły się ważne wydarzenia historyczne – bitwy, istotne spotkania oraz na cmentarzach, upamiętniające poległych żołnierzy czy postacie historyczne.
Dlaczego tak chętnie wykorzystujemy je do takich celów? Z pewnością ważnym powodem są ich walory estetyczne. Tablice są wykonywane bardzo starannie. Każda tablica tworzona jest ręcznie, co daje gwarancje, że napis będzie piękny i naprawdę wysokiej jakości.
Kolejną ważną cechą tablic jest ich trwałość. Tablice emaliowane są odporne na warunki atmosferyczne, nie blakną, nie tracą swoich właściwości. Dzięki temu przez długie lata będą cieszyć oko turystów czy mieszkańców miasta i przypominać o ważnych dla nas osobach i chwilach.